Maroko, Atlas, Jebel Toubkal!

Jebel Toubkal, inaczej Tubkal lub Dżabal Tukbal, jest najwyższym szczytem gór Atlasu oraz Maroka. Wznosząca się na 4167 metrów nad poziom morza góra jest również najwyższym szczytem Afryki Północej. Masyw znajdujący się sześćdziesiąt trzy kilometry na południe od stolicy Maroka- Marrakeszu należy do pasma Atlasu Wysokiego. Pasmo górskie, jak również i samo Maroko, do XX wieku było słabo znane przez europejczyków. Pierwsze zanotowane wejście na szczyt Jebel Toubkal zarejestrowano w roku 1923. Dokonała tego francuska ekipa pod przewodnictwem Markiza de Segonzac. W drodze na szczyt możemy spotkać 3 schroniska, a dwa najpopularniejsze podejścia możemy wykonać od strony południowego lub północnego Ikhibi.

Malowniczy Park Narodowy Tubkalu na terenie, którego znajduje się szczyt, został założony w roku w 1942. Jego powierzchnia to trzydzieści sześć tysięcy hektarów, a swoim zasięgiem obejmuje najwyższe szczyty Atlasu Wysokiego. Niepowtarzalnymi gatunkami Parku Tubkal są owce grzywiaste- arui, hieny pręgowane czy gazele arabskie. Miejsce to charakteryzuje się też bogatą florą. W niższych partiach znajdziemy zarośla oraz ostrokrzewy, wspinając się wyżej możemy natrafić na jałowce i łąki alpejskie, a w najwyższych partiach natrafimy na piargi, czyli specyficzny rodzaj rumowiska skalnego. Specyfika, geologia i naturalne piękno tego miejsca jest niepowtarzalne. Co roku przyciąga rzesze turystów chętnych obejrzeć to piękne miejsce głęboko zapadające w pamięć. Dodatkowo, bogactwo flory i fauny sprawia, że Jebel Toubkal jest miejscem magicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>