Zobacz Afrykę ze szczytu- Jebel Toubkal

Jebel Toubkal jest najwyższym szczytem Maroko, leży na południowo- zachodnim krańcu państwa. Wynoszący się na 4167 metry nad poziom morza szczyt jest miejscem wędrówki wielu górołazów. Jest to atrakcyjny punkt do zdobycia, tym łatwiejsze jest to, że w Polsce są firmy organizujące podejścia na ten szczyt.

Góra należąca do pasma gór Atlas, najwyższy szczyt północnej Afryki jest położony na południe od Marrakeszu i wokół niej rozchodzi się Park Nardowy Toubkal. Dużą zaletą szczytu jest to, że nie jest on trudny technicznie, na przeszkodzie może stać tylko aklimatyzacja.

Wyprawę rozpoczynamy od krótkiej wizyty w Marakeszu, skąd udaje się na do Imlil gdzie rozpoczyna się akcja górska na Toubkal. Pierwszy etap to droga do schroniska, której pokonanie zajmuje od 4 do 5 godzin. Dobrze zagospodarowane schronisko, w którym można się posilić, wykąpać oraz odpocząć. Kolejny dzień to wczesna pobudka, ponieważ plan drugiego dnia to przejście 1000 metrów w górę. Marsz trwa około 4 godziny, po których docieramy do szczytu, gdzie znajduje się płaskowyż, z którego można podziwiać piękne widoki na cztery strony świata.

Powrót do schroniska następuje tą samą drogą i tego samego dnia wędrówka kończy się w Imil. Jeden dzień wycieczek zazwyczaj przewidziany jest jako zapas, gdy by miało nie być pogody lub słabego samopoczucia uczestników. W ciągu dwóch dni po za szczytem mamy możliwość poznać bogatą kulturę Maroka kończąc wycieczkę w Marrakeszu.

Jebel Toubkal jest szczytem, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród początkujących jak i zaawansowanych górołazów. Piękne widoki, bogata kultura Maroko oraz ciekawa przyroda Parku Narodowego Toubkal to atrakcje, które przekonają każdego podróżnika. Sporym atutem jest również podejście, bez wielkich trudności technicznych. Polecam zdobycie szczytu Afryki Północnej każdemu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>