Wyprawa w Himalaje- sprzęt co i jak

Cześć!
Dzisiaj chcę wam przedstawić artykuł napisany częściowo z własnych doświadczeń, częściowo oparty na przeżyciach moich znajomych, z którymi zasiadłem i zrobiłem krótką rozpiskę co warto, a czego nie brać ze sobą na trekking w himalajach.

Z Polski warto jedynie wziąć buty górskie- sięgające ponad kostkę, wykonane z wytrzymałych materiałów o grubej podeszwie. Ważnym elementem, który warto zabrać z domu jest sprawdzona kurtka- w moim odczuciu najlepiej do tego sprawdza się Gore- tex.

W sprzęt peryferyjny typu śpiwór, plecak, kijki trekkingowe, rękawice, czapki, spodnie trekkingowe, koszulki i bieliznę warto zakupić już na miejscu w Nepalu. Nepalskie ceny sprzętu są dużo bardziej atrakcyjne od tych Europejskich. Choć należy się liczyć, że może to być sprzęt nie oryginalny, niższej jakości. Jednak w Europie sprzęt ten ma bardzo wygórowane ceny.

Jeśli nie mamy doświadczenia górskiego warto przywieźć sprzęt ze sobą ponieważ Nepalczycy podobnie jak Hindusi i Chińczycy są narodem potrafiącym naciągać turystę wmawiając mu, że guma to plastik ;). Dlatego jeśli brak nam doświadczenia, warto wcześniej zaopatrzyć się w cały potrzebny sprzęt, natomiast jeśli wiemy co i jak to możemy sporo zaoszczędzić na wyprawie w Himalaje.

Trekking wymaga pewnych przygotowań, jeśli jednak dobrze się zorganizujemy to uda nam się to załatwić szybko i sprawnie. Jak dla mnie najmniejszy must have jaki musimy ze sobą wziąc to wyżej wymieniona kurtka gore-tex, spodnie trekingowe (te z odpinanymi nogawkami pozwolą nie brać dwóch par- spodni i spodenek), czapka, chustę osłaniającą usta przed pyłem i piachem, rękawice, polar, dwie do trzech koszulek termoaktywnych, kalesony termiczne cienką bluzę z długim rękawem lub flanelową koszule, okulary przeciwsłoneczne, kremy z filtrami UV, ręczni z mikrofibry, klapki oraz lekkie buty typu sandały lub tenisówki. Oczywiście warto jeszcze wziąć osobiste kosmetyki oraz proszek do prania. Zamiast proszku możemy wziąć mydło. Warto wziąć również latarkę oraz aparat na pamiątkowe zdjęcia z naszej wyprawy.
Jeśli uważacie, że poza powyższym sprzętem warto wziąć ze sobą coś jeszcze to proszę podzielcie się własnymi uwagami w komentarzu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>