Kiedy jechać na trekking w Himalajach?

trekking w himalajachW dobie popularyzacji turystyki coraz większa liczba osób wybiera się na trekking w Himalajach. Chociaż najwyższe góry świata rozciągają się na terytorium aż pięciu państw, najpopularniejszym celem amatorów wspinaczki i trekkingów jest Nepal. Na wielu forach poświęconych tematyce górskiej często pada pytanie o to, kiedy najlepiej wybrać się w Himalaje. W dzisiejszym wpisie postaram się udzielić na nie odpowiedzi.

Najlepszym okresem na wyjazd na trekking jest pora zimna, która trwa od października do połowy marca. W tym czasie w z reguły jest sucho i słonecznie. Noce są bardzo zimne, jednak w ciągu dnia wystarczy tylko chwila słońca by temperatura zrobiła się przyjemna. Dodatkową zaletą jest bardzo dobra widoczność i fakt, że w tym okresie odbywa się najwięcej nepalskich świąt. Dla osób, które oprócz trekkingu planują także wspinaczkę wysokogórską na wysokości ok. 7000-8000 m n.p.m. najlepszymi miesiącami na wyprawę będą wrzesień i październik.

Od marca do połowy czerwca temperatura na niedużych wysokościach jest stosunkowo wysoka co sprawia, że trekking w Himalajach może być dość męczący. Pojawiająca się mgła często przesłania widoczność, a po południu zdarzają się deszcze i burze. Pora ta ma jednak swoje zalety. W tym czasie kwitną bowiem dziko rosnące rododendrony, które w Nepalu osiągają wysokość nawet piętnastu metrów! Widok kwitnących na różowo, czerwono i biało drzew w połączeniu z panoramą ośnieżonych górskich szczytów robi niesamowite wrażenie.

Pora upałów kończy się w czerwcu wraz z nadejściem monsunu. Okres od połowy czerwca do końca sierpnia obfituje w ulewne deszcze. To zdecydowanie najmniej przyjazny termin na wyjazd do Nepalu. Niebo skrywa się zazwyczaj za chmurami, a wysoka wilgotność powietrza sprawia, że upały są trudne do zniesienia. Górskie szlaki i drogi zmieniają się w rwące strumienie wody, co praktycznie uniemożliwia trekking. Pojawiają się także komary i pijawki. Jeśli zależy nam na wyjeździe w tym terminie, dużo lepsza aura panuje w zachodniej części Nepalu, gdzie monsun pojawia się dopiero w sierpniu. W czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu dobrze wędruje się też po drugiej stronie, w Tybecie. Szczyty Himalajów zatrzymują deszcze po stronie nepalskiej sprawiając, że po tybetańskiej stronie klimat jest łagodny i zachęca do trekkingów.

Podsumowując, najkorzystniejszą datą na trekking w Himalajach jest okres między październikiem a majem. Najbardziej popularnymi miesiącami na wyjazdy do Nepalu są listopad, grudzień, luty i marzec. W tym czasie odbywają się także największe hinduistyczne święta – Dashain i Tihar, dzięki którym można bliżej poznać lokalną kulturę. Niezbyt dobrym pomysłem jest wyjazd do Nepalu w porze deszczowej, która trwa od czerwca do końca sierpnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>